Douăzeci de ani de recorduri şi rezultate

Motto:  Perseverenţa, seriozitatea şi munca susţinută duc spre rezultate deosebite.

De această dată doresc să vă prezint ultimele rezultate obţinute de sportivii secţiei de arte marţiale din C.S. Mureşul Tg. Mureş şi totodată să fac cunoscut cititorilor şi câteva dintre rezultatele şi recordurile de excepţie ale sportivilor mureşeni, care au acceptat o muncă comună de ani de zile cu antrenorul lor. Aceşti ani au fost plini de abnegaţie, antrenamente, decepţii şi bucurii, în care n-am avut pauză nici eu, nici ei, n-am acceptat nici un moment mediocritatea, de aceea deviza mea în toţi aceşti ani a fost: “Limita de atins este cerul înstelat”. Sportivii au învăţat şi ei exigenţa şi mentalitatea de a tinde către cele mai înalte culmi, s-au dedicat în totalitate scopurilor comune atât în sport, cât şi în viaţă, astfel după 20 de ani cred că mă pot mândri, ne putem mândri cu rezultatele obţinute.

În luna mai 2010, am participat cu sportivii la campionatul naţional de kempo, proba full contact, unde Mátyus Ervin (60 kg) şi Papp Csaba (80 kg) au câştigat toate meciurile şi au devenit campioni naţionali. Din nefericire sportivul Rus Traian s-a accidentat şi nu a putut să continue competiţia, astfel a obţinut locul trei.

Celelalte două competiţii la care am participat au fost două cupe internaţionale de stiluri interne în Budapesta, unde sportiva Szabo Erika Andrea a obţinut trei medalii de aur şi una de bronz, demonstrând faptul, că şcoala de taijiquan din C.S. Mureşul începe să se afirme şi pe plan internaţional.

În total sportivii clubului au obţinut în perioada 1990 – 2010, 197 medalii la campionatele naţionale, 16 medalii la campionatele europene şi 36 medalii la campionatele mondiale. Sportivii care au obţinut medaliile de aur sunt:

• Campioni Naţionali: Gombos Csaba (12x), Gombos Attila (10x), Oros Lucian (2x), Horváth Árpád (1x), Gombos Levente (1x), Papp Csaba (16x), Rusu Florin (1x), Rus Traian (9x), Mátyus Ervin (11x), Mare Adrian (2x), Hallai Cătălin (3x), Engi (Szabo) Erika Andrea (2x)
  • Campioni Europeni: Gombos Csaba (2x), Gombos Attila (2x), Rus Traian (2x), Mátyus Ervin (2x), Papp Csaba (1x)
  • Campioni Mondiali: Gombos Csaba (1x), Gombos Attila (2x), Rus Traian (5x), Papp Csaba (4x), Mátyus Ervin (2x), Hallai Cătălin (1x)

După prezentarea acestor rezultate să vedem şi câteva recorduri :

• Primul campion european din Federaţia Română de Arte Marţiale (FRAM) a fost Gombos Csaba (1992)
  • Primii campioni mondiali din FRAM au fost Gombos Csaba şi Gombos Attila (1995)
  • Singurul antrenor din judeţ care are şase campioni mondiali şi europeni crescuţi de el (fiecare din cei şase sportivi au obţinut atât titlul de C.E. cât şi titlul de C.M., unii dintre ei fiind multiplii C.E. şi Mondiali)
  • Începând din anul 1992 sportivii antrenaţi de mine au fost de 17 ori în topul celor mai buni zece sportivi ai judeţului Mureş, din care de şapte ori au fost pe locul întâi.
  • Singurul antrenor din judeţ care a avut în acelaşi an, patru sportivi de la sporturi individuale în topul celor zece.
  • Rus Traian a fost unul dintre cei trei sportivi români care după calificările de la campionatul mondial au participat la Jocurile Olimpice din Beijing, obţinând locul cinci.

Această prezentare statistică este foarte succintă şi nu poate să cuprindă toate amănuntele şi toţi sportivii care s-au antrenat în cadrul secţiei, dar sper că toţi cititorii înţeleg acum, că motoul articolului este adevărat.